fbpx

מחנה מקוון של המתמטיקאי הצעיר

במחנות ובימי עיון מתבצעת עבודה אינטנסיבית מאוד במגוון פעילויות ובהן הרצאות, תחרויות, פעילויות בעלות אופי מחקרי, משחקים ופעילויות חברתיות. התלמידים מחולקים למספר קבוצות בהתאם לרמה, אבל גם ברמה הקלה ביותר הדרישות גבוהות למדיי.

לאור משבר הקורונה, מחנה המתמטיקאי הצעיר תש"ף יתקיים אונליין.
התאריכים: 26-24 באוגוסט 2020 
תנאי קבלה: תהליך מיון המורכב ממספר מבחנים, יתקיים באוגוסט
העלות: ללא תשלום. מי שרוצה, מוזמן לתמוך ב-"מתמטיקאי הצעיר"

ההרשמה למחנה נסגרה

מטרות המחנה

  • להמחיש לילדים שמתמטיקה – זה מגניב! מחנות מתמטיים הם חוויה בלתי נשכחת שמעוררת התלהבות רבה בקרב ילדים בעלי נטייה מתמטית
  • להקנות לילדים יכולת לעבוד שעות רבות מתוך עניין, בחירה ודבקות במטרה
  • חשיפה לנושאים מתמטיים פחות סטנדרטיים
  • ילדים חובבי מתמטיקה, ובמיוחד בנות, מרגישים ומרגישות פעמים רבות לבד. בכיתה בדרך כלל אין רבים כאלה. מחנות האימונים הם חוויה מעצימה המספקת הזדמנות לפגוש ילדים אחרים שחולקים אותו תחום עניין.

שאלות ותשובות

המחנה מיועד לתלמידי ותלמידות ג'-ח'  בעלי עניין רב במתמטיקה, יכולת ריכוז ומשמעת עצמית, שרוצים להיחשף לעבודה מתמטית מתקדמת, מאתגרת ומהנה.

המחנה לא קל, וזה חלק מהעניין: בדומה לספורט תחרותי אנחנו חותרים לפתח יכולות רגשיות לעמידה באתגרים, למציאות מורכבת שיש בה חוויות מתחלפות של הצלחה וכישלון, פיתוח יכולות ריכוז והשקעה גם לטווח ארוך.

אנחנו מחפשים את הילדים המיוחדים, אלה שלא מקבלים מענה בבתי הספר.

מבחני קבלה ומיון לרמות ייערכו לפני המחנה.

"המתמטיקאי הצעיר" מאגד קבוצה נבחרת של משוגעים למתמטיקה: אנשים צעירים שנושמים מתמטיקה, שהתחרו בתחרויות אולימפיות במתמטיקה והגיעו להישגים גבוהים, שאימנו ומאמנים מתחרים אולימפיים – ובשבילנו קירוב המתמטיקה לילדי ישראל וחיזוק ילדים שבאמת מצטיינים בתחום הם שליחות של ממש.

במהלך השנה והקיץ מתקיימים חוגים ברמות שונות, אבל מחנה הקיץ הוא המתנה שלנו לילדים המצטיינים באמת – בוגרי הקורסים שלנו וגם כאלה שלא השתתפו בהם – כדי להביא לכולם מתמטיקה אחרת, להקפיץ את רמת החשיבה המתמטית של הילדים גם בגיל הצעיר, ובעיקר לייצר מעטפת חברתית תומכת בפיתוח תחום הידע הזה.

התלמידים במחנה יחולקו לרמות בהתאם לביצועים שלהם במבחן הכניסה. תלמידים בקבוצות הגבוהות יותר יצטרכו לעבור אבחונים נוספים. החלוקה קשורה גם לגיל, אבל הדבר המכריע הוא התוצאה במבחן.

עקב ריבוי הפניות, המבחן יתקיים במספר שלבים. השלב האחרון יהיה אבחון בעל פה משולב ראיון אישי. המבחן יתקיים באוגוסט. פרטים נוספים יעודכנו בהמשך.

תלמידים נבחרים יקבלו פטור מהמבחן או מחלק מהשלבים שלו.

אכן יש דרישות קדם במספר תחומים במתמטיקה מעבר לתוכנית הבית ספרית. המבחן בודק את הידע בתחומים הרלוונטיים לפעילות וגם את הרמה הכללית של המועמד במתמטיקה.

בקישור כאן תמצאו ארכיון של מחנה חד-יומי מהשנה שעברה: מבחן כניסה ופעילויות נבחרות. הרמה במחנה הזה הייתה קלה יותר מהרמה הצפוייה למחנה השנה, וגם הנושאים שלמדנו היו שונים, אבל זה נותן מושג כלשהו על הסגנון ועל רמת הקושי. 

ראשית, מבחני הכניסה נעשים לטובת התלמיד, כדי שכל תלמיד יוכל להשתתף אך ורק בפעילויות שמתאימות לרמתו. העבודה במחנה תהיה אינטנסיבית מאוד, ויש גם דרישות קדם לא טריוויאליות מצד הידע. השתתפות בפעילות כזאת ללא רקע מתאים עלולה לגרום תסכול רב מרמת הקושי הגבוהה, ואף לפגוע במוטיבציה ללמוד מתמטיקה בהמשך. זו כמובן לא המטרה שלנו, וגם לא שלכם כהורים. לכן כדאי גם לכם לדאוג שהעבודה שהילד מגיש תשקף את רמתו באופן מלא.

מהניסיון שלנו אי-התאמה לקבוצה מתגלה בנקל במהלך הפעילות ולעיתים אף במבדק ממשיך, והחשד לחוסר אמינות מעמיד את הילד במצב פגיע ומביך ומסב לו נזק רב. יתרה מזו, מאחר שצוות "המתמטיקאי הצעיר" פעיל גם במסגרות הצטיינות נוספות לגילאים גבוהים יותר, למשל באולימפיאדות מתמטיות לחט"ב ולתיכון, מוטב שלא לפתוח את העיסוק המתמטי בסימן שאלה של אמינות.

והדבר האחרון והטריוויאלי ביותר – תלמידים שנפסול את העבודות שלהם על טוהר הבחינה, או שהתפקוד שלהם במחנה לא יהיה תואם לרמת הידע שיפגינו במבחן באופן מובהק, עלולים להיחסם מפעילויות דומות מטעם "המתמטיקאי הצעיר" בשנים הבאות.

כן. פטורים מהמבחן תלמידי קורסים מתקדמים בתוכנית המתמטיקאי הצעיר, זוכים נבחרים של האולימפיאדה הארצית לכיתות היסוד (תלוי בקבוצת הגיל ובהישג), ואולי מקרים מיוחדים נוספים.  

תלמידים ובוגרים של קורסי שנה א' בתוכנית אינם פטורים ממבחני הכניסה.

אנחנו לא מעודדים התנהלות כזאת. כמובן, אף אחד לא יחייב את הילד להישאר במחנה אם הוא לא רוצה, אבל אנחנו מצפים שכל תלמיד יגלה רצינות ואחריות כשיחליט מראש אם הוא מעוניין להשתתף. מספר המקומות מוגבל, ולכן ניתנת עדיפות לילדים בעלי מוטיבציה גבוהה, שבאמת רוצים להיות שם. בנוסף, במחנה הקרוב צפויה עבודה בצוותים, והצוותים יקבעו מראש. ילד שיפרוש באמצע או לא ישקיע בפרויקט שהצוות עושה, יעמיד את הילדים האחרים מהצוות במצב פגיע ולא הוגן.

תלמידים שיפגינו מוטיבציה נמוכה עלולים לא להיות מוזמנים למחנות בהמשך. אז בקיצור, אם אתם רוצים שהילד ישתתף, אבל הוא לא כל-כך רוצה להתחייב לימי עבודה שלמים – אל תכריחו אותו. בהמשך יהיו הזדמנויות נוספות להשתתף בפעילויות מהסוג.

מבחן הכניסה נותן מושג לא רע על הסגנון ועל רמת הקושי. אז במקרים של התלבטות כן מומלץ להירשם למבחן, ואם תראו שעיני הילד זוהרות אחרי שהוא ראה את השאלות, והוא נהנה מהאתגר  – כנראה כדאי לו להשתתף. לעומת זאת, אם הילד מתבאס, חווה תחושות של חוסר הצלחה ועניין, ולא מעוניין להקדיש זמן לשאלות במבחן – אז מוטב שלא להירשם למחנה השנה.

בקישור כאן תמצאו ארכיון של מחנה חד-יומי מהשנה שעברה. הרמה במחנה הזה הייתה קלה יותר מהרמה הצפוייה למחנה השנה, וגם הפעיליות השנה יהיו קצת שונות, אבל החומר בארכיון נותן מושג כלשהו על אופי השאלות במחנות שלנו.

 

ילדים שיאהבו את המחנה מוזמנים להגיש מועמדות לקורסי המתמטיקאי הצעיר. מתוכננים כמובן מחנות המשך גם בשנים הבאות.

לא. המחנה מתאים למצטיינים במיוחד שיש להם כבר ידע מסויים במתמטיקה. דרישות הקדם לחלק מהקורסים בתוכנית המתמטיקאי הצעיר (כל קורסי שנה א' ועוד) נמוכות יותר מדרישת הקדם של המחנה. לכן, אם הילד או הילדה שלכם אוהבים מתמטיקה, עודדו אותם לעסוק בכך גם בחוג שנתי, אינטנסיבי פחות.

Close Menu