מה לומדים

בשיעורים אנחנו, בעיקר, פותרים שאלות מתמטיות.

יש חמישה קטעים של שרשרת שנקרעה, שלוש חוליות בכל קטע. משה רוצה לתקן את השרשרת. מה הוא המספר הקטן ביותר של חוליות, שהוא צריך לפתוח ולסגור בחזרה, כדי לחבר את כל הקטעים?

הוכיחו כי מבין 5 מספרים שלמים תמיד ניתן למצוא שניים, שהפרש שלהם מתחלק ב-4

בשק אחד 100 כדורים לבנים, ובשק השני 100 כדורים שחורים. מעבירים מהשק הראשון 15 כדורים לשק השני, ואז מהשק השני מעבירים 15 כדורים לשק הראשון. מה יש עכשיו יותר: כדורים שחורים בשק הראשון או כדורים לבנים בשק השני?

 צורות טטרומינו אלה צורות שמורכבות מ-4 משבצות כל אחת. יש סך הכל 5 צורות טטרומינו עד כדי סימטריות. האם תוכלו להרכיב מחמש הצורות האלה מלבן כלשהו?

מצאו את המספר הקטן ביותר בעל התכונה הבאה: חצי ממנו הינו ריבוע שלם, שליש ממנו הינו חזקה שלישית של מספר שלם, וחמישית ממנו – חזקה חמישית של שלם.

פתרון וניתוח השאלות מלווה בהסברים קצרים של המרצה. בשנים נראשונות ללימודים בדרך כלל אין הרצאות ארוכות, כי לדעתנו בשלבים ההתחלתיים הלמידה היעילה ביותר היא דרך העשייה. בשלבים מתקדמים יותר יש גם הרצאות ארוכות יותר, עד שעתיים.

התכנית מורכבת מ-3-5 שלבים עיקריים, כתלות בגיל והרמה ההתחלתיים של התלמיד וקצב התקדמותו. כל שלב יכול לקחת שנה או שנתיים.

  • הכרות בסיסית עם חשבון, לוגיקה, תורת הקבוצות וגיאומטריה, והקניית הרגלי עבודה בסיסיים (קבוצות צופית, דרור, דוכיפת ונשר)
  • הרחבה והעמקה של הנלמד בשלב הראשון והכרות עם נושאים מתמטיים פחות סטנסדרטיים, תוך פתרון שאלות יפות ולא שגרתיות (קורס עורב)
  • לימוד אינטנסיבי של חומר חדש ושיטות שונות לפתרון בעיות (קורס ינשוף)
  • לימוד מתמטיקה ברמה של אולימפיאדות ארצית לחטיבת ביניים ותיכון, הכנה לנבחרת ישראל במתמטיקה (הקבוצות האולימפיות)

הנושאים עליהם נעבוד בשלבים שונים: חידות הגיון, לוגיקה, תורת הקבוצות, קומבינטוריקה, גיאומטריה, המחשות גיאומטריות, ציור גיאומטרי וסרטוט, מבוא לאלגברה, תורת המספרים, אינדוקציה, אינווריאנטים, הרגלי חשיבה, הוכחות, חשבון שאריות, אלגוריתמים ומידע, ועוד..