מיונים לשנת הלימודים תשפ"ג התחילו! כמו כן, פורסם לו"ז חלקי של תוכנית המתמטיקאי הצעיר לשנת הלימודים תשפ"ג.

התוכניות הלימודיות של המתמטיקאי הצעיר נועדו לספק מענה לילדים שמתעניינים במתמטיקה ובמדעי המחשב ורוצים ללמוד ברמה מתקדמת כבר בגיל הצעיר. קיימות מספר תוכניות ברמות קושי שונות, המיועדות לתלמידי כיתות א' – ט' בעלי רקע שונה ותחומי עניין שונים:

ההכרות הראשונית עם מתמטיקה מעבר לנלמד בבית הספר, פיתוח חשיבה מתמטית, פתרון בעיות מתמטיות לא שגרתיות, רכישת תרבות מתמטית בסיסית

 • התוכנית מיועדת לתלמידים שאוהבים מתמטיקה ומעוניינים בהעשרה ואתגר מעבר למסגרות סטנדרטיות. ניתן להתקבל לתוכנית גם ללא יותר מדי ידע ומיומנויות מעבר לנלמד בבית הספר, אבל הלימודים  דורשים מוטיבציה גבוהה, ריכוז ונכונות להשקיע. תלמידי התוכנית עוברים תהליך משמעותי מאוד הכולל פיתוח חשיבה מחוץ לקופסה, חינוך להרגלי למידה בריאים, הכרות עם השפה המתמטית הפורמלית, חשיפה ראשונה לחומרים ברמת אבסטרקציה גבוהה.
 • התוכנית מאפשרת גמישות רבה מאוד מבחינת גיל ההצטרפות (כיתה א' ואף צעיר יותר, ועד כיתה ט'), הרמה ההתחלתית, היקף הלימודים וקצב ההתקדמות, ונועדה לספק מענה לשכבה די רחבה של תלמידים.המתעניינים במתמטיקה. בדרך כלל הלימודים בתוכנית נמשכים 1-3 שנים (תיאורטית אפילו עד 7 שנים), כתלות בגיל ורמה ההתחלתיים, וקצב ההתקדמות. ההתקדמות בתוכנית נקבעת עבור כל תלמיד באופן אינדיווידואלי, בהתאם לביצועים הלימודיים שלו ושיקולים נוספים.
 • התוכנית מורכבת מקורסים ברמות שונות (המותאמים לגיל ולרמה באופן מטריציוני), תרגולים מתאימים והתחרות הקבוצתית השבועית, שמתקיימת בשתי ליגות. היקף הלימודים בתוכנית יכול להיות 1-4 שעות שבועיות.
 • העלות בתוכנית עומדת על 200 ₪ לחודש עבור לימודים בהיקף של שעה שבועית אחת. במידה והתלמיד לומד מספר רב של שעות, המחיר לשעה יכול לקטון. כמו כן, ניתנות הנחות על בסיס סוציואקונומי.
 • הקבלה לתוכנית והשיבוץ בה נקבעים באופן אינדיווידואלי באמצעות תהליך מיון, שמתחיל מביצוע מבחן כניסה. תלמידים שעוברים את המבחן, מוזמנים לראיון בעל פה, שהוא בעצם מבחן נוסף במתמטיקה, ובמהלכו קובעים את הרמה המדויקת אליה התלמיד ישובץ. במקרים שהרמה של המועמד גבוהה במיוחד, ייתכן שנציע לו שילוב בתוכניות מתקדמות יותר. במקרה זה התלמיד יוזמן לאבחונים נוספים.

פתרון בעיות מתמטיות לא שגרתיות ברמה גבוהה במיוחד, לימודי נושאים מתמטיים מתקדמים, כניסה לתחום של אולימפיאדות מתמטיות מקצועיות.

 • התוכנית האולימפית מיועדת לתלמידים בעלי רמה גבוהה במיוחד במתמטיקה, שאוהבים שאלות מתמטיות לא שגרתיות (שאלות אולימפיאדה). תלמידי התוכנית לומדים נושאים מתמטיים מתקדמים ומאתגרים בפורמטים לא סטנדרטיים ומשתתפים באולימפיאדות מתמטיות ארציות לחטיבת ביניים ותיכון. התוכנית יכולה להוות הכנה לנבחרת ישראל במתמטיקה.
 • התוכנית מיועדת לתלמידי כיתות ז' – ט', אך פתוחה לתלמידים בכל גיל בעלי הרמה המתאימה (בפועל, יש גם תלמידים שמתחילים ללמוד בתוכנית בכיתות ג'-ד'). בתוכנית 3 רמות קושי, המעבר בין הרמות מותנה בעמידה בדרישות לימודיות גבוהות. בנוסף ל-3 הקבוצות הלימודיות, התוכנית מכילה תחרות קבוצתית שבועית (הליגה האולימפית).
 • היקף הלימודים בתוכנית הוא 2 – 7 שעות שבועיות, העלות החודשית 300 – 500 ₪, ניתנות הנחות משמעותיות על רקע סוציואקונומי.
 • מבחן הקבלה לתוכנית לשנת הלימודים תשפ"ב יתקיים ב-22.09.21 בשעה 10:00. משך המבחן 3 שעות. השתתפות במבחן אינה כרוכה בתשלום ודורשת רישום מראש.

הכנה ללימודים באוניברסיטה במקביל לבית ספר.

 • התוכנית מיועדת לתלמידים בעלי רמה גבוהה במיוחד במתמטיקה המעוניינים ללמוד באוניברסיטה לפני סיום בית ספר ("סטודנט במעמד מיוחד"). תלמידי התוכנית לומדים את כל הנושאים הנדרשים כדי להתחיל את הלימודים לתואר. זה מכסה את החומר של בגרות 5 יחידות ונושאים נוספים (אך לא מתוכננת הכנה ממוקדת למבחני הבגרות בשלב זה). כמו כן, התוכניות מיועדת לחנך אצל התלמידים הרגלי למידה בריאים ולהקנות להם תרבות מתמטית המתאימה ללימודי תואר.
 • התוכנית הינו דו שנתית. אין מגבלות גיל בתוכנית, ההתאמה נקבעת לפי מבחן כניסה בלבד. היקף הלימודים הוא 3 שעות שבועיות. העלות החודשית בתוכנית 400 ₪.
 • מבחן הקבלה לתוכנית לשנת הלימודים תשפ"ב יתקיים ב-26.09.21 בשעה 10:00. השתתפות במבחן אינה כרוכה בתשלום ודורשת רישום מראש.

לימודי נושאים בית ספריים בבקרים, בתוכנית לימודים ייחודית עם דגש על החשיבה ועל ההבנה העמוקה של החומר

 • הכיתה המתמטית הארצית מיועדת לתלמידי חינוך ביתי ולתלמידי בית ספר המעוניינים להעמיק את הידע שלהם בנושאים הנלמדים בבית הספר. תוכנית הלימודים במסגרת הזאת שונה מתוכנית הלימודים הסטנדרטית בבית ספר, אך היא מכסה את כל החומר הנלמד בכיתות המתאימות.
 • בשנת הלימודים הקרובה התוכנית תהיה פתוחה לתלמידי כיתות ג' ו-ד' בלבד. היקף הלימודים – שתי שעות אקדמיות בשבוע. הלימודים מתקיימים בבקרים. העלות החודשית: 400 ₪.
 • הקבלה לתוכנית מתבצעת באמצעות מבחן כניסה, שיתקיים ב-23.09 בשעה 10:00. ההשתתפות במבחן אינה כרוכה בתשלום ודורשת רישום מראש.

לימודי מדעי המחשב, פתרון בעיות אלגוריתמיות ותכנותיות לא שגרתיות ברמה קשה במיוחד, כניסה לתחום של אולימפיאדות מקצועיות במדעי המחשב. לתחילת תהליך המיון, צרו קשר עם מנהל התוכנית: scipio@israelmath.com