fbpx

תכנית המתמטיקאי הצעיר נועדה לתלמידי כיתות א' – ט' שאוהבים מתמטיקה ומחפשים אתגר מעבר לנלמד בבית הספר. התכנית מאפשרת גמישות רבה מבחינת גיל ההצטרפות, הרמה ההתחלתית וקצב ההתקדמות. התכנית משמשת גם כמסגרת הכנה לאולימפיאדות מתמטיות.

במסגרת קורסי שנה א' התלמידים לומדים 45-55 דקות פעם בשבוע. בנוסף לזה, מומלץ לקחת תרגול תואם, שזה עוד 45-55 דקות. בהמשך היקף הלימודים עולה ויכול להגיע עד 3-4 שעות שבועיות + פעילויות נוספות (הקבוצות האולימפיות). מידי שבוע ניתנים שיעורי בית, ויש גם מספר מבחנים במהלך שנת הלימודים.

העלות החודשית בקבוצות שונות עומדת על 200-400 ש"ח (תלוי במספר השעות השבועיות). החל משנת הלימודים תשפ"א, הקבלה ללימודים ניתנת אך ורק באמצעות מבחני כניסה. 

לאור שאלות רבות שאנחנו מקבלים מהורי המועמדים, ריכזנו כאן תשובות לשאלות הנשאלות ביותר.

לאור משבר הקורונה, שככל הנראה הולך ומחמיר, כל הפעילות מתבצעת אונליין. במידה ובעיית הקורונה תיפתר, יתכן שבהמשך שנת הלימודים נשקול פתיחת קבוצות פרונטליות, אבל אנחנו לא מתחייבים לכך ולא ממליצים לבנות על זה.

קבוצות אונליין לא יושפעו מכך וימשיכו ללמוד במתכונת הרגילה. תלמידים שירצו לעבור לקבוצות פרונטליות, יוכלו לעשות זאת (אם תהיה קבוצה פרונטלית באזור שלהם בארץ).

צוות שמלמד אונליין בתכנית המתמטיקאי הצעיר מנוסה מספיק כדי להעביר שיעורים וירטואליים באופן מוצלח. אנחנו מלמדים אונליין במסגרת בתכנית המתמטיקאי הצעיר משנת 2017 במערכות שונות (zoom, google hangouts, webex ועוד), ולחלק מאתנו יש גם ניסיון קודם מתחום (שיעורים וירטואליים לתלמידי נבחרות ישראל ואוקראינה במתמטיקה). ישנם תלמידים שלמדו ב-"מתמטיקאי הצעיר" רק אונליין והגיעו להישגים חסרי תקדים לגילם.

בנוגע תקשורת עם התלמידים, אנחנו משתמשים במספר ערוצי תקשורת בנוסף למיקרופון (מצלמה, צ'אט התכתבות, ווטס אפ), וזה מאפשר לכל התלמידים להיות "מחוברים" באופן שוטף.

לגבי המשמעת, בגלל רמת הקושי הגבוהה של הקורסים, יש גם דרישה גבוהה יותר של משמעת. תלמידים שלא עומדים בדרישות אלה, מורחקים הלימודים. זה מאפשר עבודה משמעתית יותר יעילה.

יש לציין, שעם תחילת תקופת הקורונה, כאשר גם בתי ספר התחילו ללמד אונליין, נתקלנו בעלייה של התנהגות לא תקינה במערכת, כי הילדים גילו שאפשר גם להתנהג אחרת בשיעורי אונליין, אך התמודדנו עם זה תוך מספר שבועות.

תכנית המתמטיקאי הצעיר נועדה לספק מענה לילדים עם יכולת מתמטית גבוהה. באוכלוסייה זאת יש שונות גדולה מאוד בין התלמידים מבחינת ידע\חשיבה מתמטית. לכן, הכיתה כבר לא תמיד קובעת, והמיון צריך להיות אינדיווידואלי יותר. 

זה עובד כך. בהתחלה כל תלמיד מקבל שאלון בהתאם לכיתה שלו. אם הרמה שאנחנו רואים, די סטנדרטית, התלמיד מקבל הצעת שיבוץ לאחד מקורסי שנה א' (איזה בדיוק – גם כן תלוי בביצועים במבחן). אם אנחנו רואים רמה גבוהה במיוחד, אנחנו מזמנים אותו למיונים נוספים, שבמהלכם נוכל לתאם לו קבוצה מתקדמת יותר. בקורסי שנה א' עדיין יש אחידות מסוימת מבחינת הגילאים, אבל בקבוצות מתקדמות הפיזור גדל משמעותית. יש קבוצות מהן תלמידי כיתה ד' לומדים יחד עם תלמידי כיתה ז' – פשוט כי תלמידים אלה של כיתה ד' צריכים רמה של אימון אולימפיאדות לכיתה ז'…

בתרגול אנחנו פותרים שאלות נוספות בנושאים שלמדנו בקורס. מומלץ מאוד להשתתף בתרגול במקביל לקורס התואם, הניסיון מראה שלימודים פעמיים בשבוע מקדמים את התלמיד משמעותית יותר מאשר לימודים פעם אחת בשבוע. 

כדי לעודד את ההורים לשלוח את התלמידים לתרגול במקביל לקורס, אנחנו עושים 50% הנחה על התרגול במקרה זה.

כמו כן, ניתן להירשם לתרגול גם אחרי שלקחתם את הקורס התואם (למשל, בשנת הלימודים הבאה). 

אם נשווה את הלימודים שלנו עם חוגי ספורט, אז זאת הרמה בה הילדים מתחילים להתאמן באופן מקצועי. בקבוצות אלה לומדים חומר ברמה של אולימפיאדות ארציות לחט"ב ותחילת תיכון, לומדים פעמים בשבוע, 3-4 שעות שבועיות בסך הכל.

קבלה לקבוצה באמצעות מבחני כניסה + אבחון בעל פה. גיל התלמידים – עד כיתות ז' – ח', ללא מגבלה מלמטה.

יש דרישות מינימום מסוימות מבחינת רמה במתמטיקה להשתתפות בתכנית המתמטיקאי הצעיר. בעבר, כשהיו עדיין מעט תלמידים, ביצענו את ההערכה במהלך שיעורי ניסיון. עכשיו, כשמספר התלמידים גדל, זה הפסיק להיות פרקטי. בנוסף, הדרישות עלו במידה מסוימת.

כעת על כל תלמיד לבצע מבחן כניסה התואם לגילו. לאחר מכן, אם הוא מתקבל לתכנית, נציע לו שיבוצים המתאימים לרמתו. יתכן שבתהליך זה התלמיד יצטרך לעבור אבחונים נוספים. בשלב זה כל מבחני הכניסה ב-"מתמטיקאי הצעיר" מתבצעים ללא תשלום.

דבר ראשון, מבחני כניסה נעשים, בפרט, כדי שכל תלמיד יוכל להשתתף אך ורק בקורסים שמתאימים לרמתו (כולל המקרה שאין קורסים ברמה המתאימה לו). אם הילד יתקבל לקורס ברמה גבוהה מידי, הוא עלול לחוות תסכול רב מרמת הקושי הגבוהה ואף לאבד כל מוטיבציה ללמוד מתמטיקה בהמשך. זו, כמובן, לא המטרה שלנו, וגם לא שלכם כהורים. לכן, כדאי גם לכם לדאוג שהעבודה שהילד מגיש תשקף את הרמה שלו.

דבר נוסף, ברוב המקרים שהילדים מרמים במבחני כניסה, קל מאוד לעלות על זה. יש חוסר התאמה בין העבודה שהוא מגיש לבין התפקוד שלו בשיעורים. יתר על כך, בקבוצות המתקדמות אנחנו יכולים לעשות גם אבחונים בעל פה, ואז זה עלול להיות ממש לא נעים.

יתר על כך, צוות "המתמטיקאי הצעיר" פעיל גם במסגרות הצטיינות נוספות, לגילאים גבוהים יותר, למשל, אולימפיאדות מתמטיות. זה אומר  שאם הילד ימשיך לעסוק במתמטיקה, בסיכוי גדול הוא יפגוש אותנו גם בעתיד. ואם אנחנו נדע שבעבר הוא רימה במבחן כניסה, כנראה זה יהיה לא מאוד נעים גם כן. 

שאלות המבחן משתמשות אך ורק בחומר הנלמד בבית הספר, אבל הן יותר קשות מהשאלות הבית ספריות הסטנדרטיות.

המצב קצת שונה במבחני כניסה לכיתות א', שם הדרישה לידע קצת יותר גבוהה מהרמה הסטנדרטית לגיל זה (ברמה של כיתה ב' בערך).

אנחנו לא מצפים מכל המועמדים שיפתרו את כל השאלות במבחני כניסה. סף המינימום הוא פחות מ-100%. מומלץ גם להתייחס לזה יותר כאל אוליפמיאדה, מאשר כאל מבחן: אי אשפר לקבל "נכשל", כל דבר שאתם פותרים הוא לזכותכם, ומטרתכם לצבור כמה שיותר נקודות. גם שיטת הבדיקה יותר דומה לזו של אולימפיאדות.

מבחני הכניסה הסטנדרטיים אלה מבחני כניסה לקורסי שנה א' בלבד. אם מועמד מבצע את המבחן באופן מוצלח במיוחד, נשמח לבחון אפשרות לשלב אותו בקורסים מתקדמים יותר. לצורך כך הוא יוזמן לאבחוני נוספים.

במקרים רבים, לימודים בתכנית המתמטיקאי הצעיר זה אכן הדבר הקשה ביותר שילד עשה עד אז. אבל, בקורסי שנה א' אנחנו מתחילים שנת הלימודים ממספר נושאים קצת יותר קלים, כדי להפוך את הכניסה למסגרת ל-"רכה" ככל האפשר. גם עומס שיעורי הבית הוא לא באמת כזה גבוה אצלינו (בשנה א' זה בדרך כלל זה סך הכל לנסות לפתור בבית 2-3 חידות, ללא חובה הגשה, ואולי להציג פתרונות בתחילת השיעור הבא).

יחד עם זאת, עדיין על התלמידים לעמוד בכל הדרישות הלימודיות. מי שלא רואים את זה כמקובל עליהם – אנחנו מבינים את הצורך בחוג מתמטי לא קשה ולא מחייב, אולי אפילו חוג מתמטיקה בסגנון מדע פופולרי, לדברים כאלה בהחלט יש זכות קיום, אבל בשלב הנוכחי אנחנו לא ממשים את זה. במקרים כאלה מומלץ לחפש תכניות פחות דורשניות.

במקרים כאלה אנחנו ממליצים לנסות להתקבל לנבחרת ישראל במתמטיקה או לאחת התכניות האקדמיות שמאפשרות ללמוד מתמטיקה לתואר יחד עם סטודנטים רגילים (תכנית בנו ארבל של אוניברסיטת תל אביב, תכנית "מתיכון לטכניון", ועוד). כולנו פועלים\פעלנו בעבר גם בתכניות אלה ואנחנו מתמצאים היטב בתחום, נשמח לתת יעוץ והכוונה ללא תשלום בנושא.

בהחלט. המיון  מתבצע אך ורק לפי המבחנים שלנו ולא מושפע ואבחונים נוספים כלשהם שהתלמיד עשה או לא עשה.

לא. אבל אנחנו כן מעודדים השתתפות בתחרויות. בפרט, בתקופה של אולימפיאדות אנחנו עוברים בשיעורים על השאלונים הרלוונטיים מבחינת רמת קושי (אחרי שהשאלונים מפורסמים לקהל הרחב). בשלבים מתקדמים יותר אכן צפוי שהתלמידים ישתתפו באולימפיאדות, כולל אולימפיאדות לכיתות גבוהות יותר, אבל אנחנו לא רואים לנכון לחייב אותם לעשות זאת בשלב הנוכחי.

Close Menu