האולימפיאדה הארצית בלשון עברית - שאלות ותשובות

האולימפיאדה היא אישית ואין לענות על השאלון עם משתתפים אחרים או לקבל עזרה חיצונית. מטרת שלב א׳ (המקוון) היא לקבוע אם התלמיד עולה לשלב הגמר אשר יתקיים באופן פרונטלי באוניברסיטת תל אביב. לפיכך קבלת עזרה חיצונית בשלב הראשון אינה תורמת להצלחת המשתתף בהמשך התחרות, פוגעת בילדים אחרים ועשויה לגרום לחוויית תסכול קשה בשלב הגמר.

מורים יכולים לייחד שיעור בכיתה למענה על שלב א׳ (המקוון) כל עוד כל תלמיד עובד בנפרד מהטלפון הנייד או ממחשב אישי. על המורים להקפיד על כך שהעבודה תהיה עצמית ותכבד את טוהר התחרות.

לא צריך אבל כדאי . אמנם אין רשימת נושאים מוגדרת שאפשר להתכונן לפיה, אך השאלות באולימפיאדה מאתגרות ולא שגרתיות, ולכן מומלץ לעבור על שאלון לדוגמה (יפורסם בהמשך) כדי להכיר אופני תשאול אפשריים. גם היכרות נרחבת עם אוצר מילים ופתגמים וכן עם חידושי מילים של האקדמיה ללשון העברית מסייעת.

האולימפיאדה מיועדת לנוער בכיתות ז׳-י"ב. התחרות נערכת בשתי רמות – רמת חטיבה לכיתות ז׳-ט׳ ורמת תיכון לכיתות י׳-י"ב. תלמידים צעירים יותר בעלי ידע מתקדם יחסית בשפה העברית מוזמנים להשתתף ברמת החטיבה.

כן, בוודאי. האולימפיאדה פתוחה לכל בני נוער בארץ בגיל המתאים. 

כן, בוודאי. האולימפיאדה פתוחה לכל בני נוער בארץ בגיל המתאים. 

כן, בוודאי. האולימפיאדה פתוחה לכל בני נוער בארץ בגיל המתאים. 

האולימפיאדה מיועדת לנוער שגר וחי בארץ. אומנם ניתן לענות על השאלון המקוון (שלב א׳) מכל מקום בעולם, אך שלב הגמר מתקיים באוניברסיטת תל אביב ומצריך הגעה פיזית לתחרות.

לא נדרש ידע קודם מוגדר. ניתן להתכונן לאולימפיאדה באמצעות השאלון לדוגמה (יפורסם בהמשך). כמו כן ניתן להרחיב את אוצר המילים והידע בחידושי לשון, ביטויים ופתגמים באתר האקדמיה ללשון העברית: https://hebrew-academy.org.il/topic/milim/

אולימפיאדה היא תחרות ולא מבחן. באולימפיאדות מקצועיות לא נהוג לתת הארכת זמן, להקריא את השאלות או לתת הקלות הקשורות לבעיות קשב וריכוז. 

משתתף בעל ליקוי ראיה שצריך הקראה או הגדלה של הטקסט, מוזמן לפנות לצוות האולימפיאדה עד שבוע לפני שלב א׳ כדי שנוכל לתת לו פתרון לבעיה. משתתף שזקוק להתאמות שאינן קשורות לבעיות ראייה או לבעיות קשב וריכוז מוזמן לפנות ל-צוות האולימפיאדה בהקדם, והנושא ייבחן.

כן, במקרים של הפרה של כללי האולימפיאדה מצד התלמיד או אנשים בסביבתו, כמו למשל התנהגות בלתי הולמת או העתקה, אפשר להדיח תלמיד או קבוצת תלמידים. החלטה על הדחה תתקבל על ידי ועדת האתיקה של האולימפיאדה.

השאלון המקוון מותאם לטלפון נייד אם כי התצוגה במחשב אישי נוחה הרבה יותר.

רצוי להירשם מראש בטופס הרישום שנמצא באתר כדי לקבל תזכורת ועדכונים לגבי התחרות. אולם גם מי שלא נרשם מראש יוכל להשתתף.